
DOBRO DOŠLI
Školski psiholog i kada mu se obratiti za pomoć: vodič za roditelje
U Osnovnoj školi „5. oktobar“ od školske 2013/14 godine u okviru stručne službe škole djeluje i psiholog, koji u našu školu dolazi kad god se za tim ukaže potreba, a u prosjeku jednom sedmično.
Psiholog brine o očuvanju i unaprjeđenju mentalnog zdravlja učenika, ali i njihovih roditelja i nastavnika.
Školski psiholog stručnim radom posebno doprinosi stvaranju optimalnih uslova za lični i profesionalni razvoj učenika te proučava, prati i podstiče psihološki razvoj učenika, doprinosi širenju i obogaćivanju znanja iz psihologije i mentalne higijene među nastavnicima, učenicima i njihovim roditeljima, doprinosi stvaranju pozitivnih interpersonalnih odnosa među učenicima i nastavnicima u obrazovno-vaspitnom radu te obavlja psihološko savjetovanje s učenicima, roditeljima i nastavnicima.
Kada je potrebno potražiti stručnu pomoć, odnosno obratiti se psihologu u školi?
Iako je većina roditelja upoznata s radom psihologa, a u našoj školi učenici se nerijetko sami obraćaju psihologu i redovno dolaze na savjetovanja povodom širokog spektra problema i poteškoća s kojima se suočavaju, a kao što su porodični problemi, problemi u socijalnim odnosima, nisko školsko postignuće, nedostatak samopoštovanja i samopouzdanja, različiti strahovi i fobije, ipak postoje problemi s kojima se roditelji pokušavaju izboriti sami, ne znajući da je preveniranje i rana intervencija najbolji način za postizanje optimalnih rezultata u kritičnom području djetetovog funkcioniranja.
Obratite se za pomoć psihologu u vašoj školi ako vaše dijete:
-pokazuje otpor prema odlasku u školu,
-izbjegava razgovor o dešavanjima u školi,
-nerado učestvuje u školskim aktivnostima,
-ne ostvaruje zadovoljavajuće rezultate,
-ima slabije školsko postignuće,
-izbjegava raditi domaće zadatke i odbija vašu pomoć,
-osamljuje se,
-ne učestvuje u porodičnim druženjima,
-neočekivano mijenja ranije navike, ne davajući vam objašnjenja gdje, s kim i na koji način provodi slobodno vrijeme,
-priznaje da ima probleme u školi koje ne može samo da riješi,
-ima noćne strahove ili određene fobije,
-...
Svaki brižni roditelj zna i može prepoznati hitna stanja kada je pomoć stručne osobe neophodna. Međutim, postoje i pokazatelji koji se ne primjete odmah, ili se ne smatraju ozbiljnima, ili se vjeruje da će trenutno stanje „proći samo od sebe“. Možda jeste u pravu, možda će se problem riješiti sam od sebe. Ali, ako imate mogućnost reagirati pravovremeno i efikasno, zašto to ne iskoristiti i pomoći svom djetetu prije nego se jave veće poteškoće?
Obratiti se psihologu u vašoj školi možete svakodnevno, dogovoriti termin i dobiti besplatne upute za rješavanje identificiranog problema. Pozovite broj vaše škole i djelujte preventivno.
Dostupnost psihologa tijekom predstojećeg ljetnog raspusta provjerite sa razrednim starješinom ili Upravom škole. Rad s psihologom u školi zasniva se na dobrovoljnosti i povjerljivosti!
Dijana Sulejmanović, magistar psihologije


Potpisan ugovor o unaprijeđenju energetske efikasnosti
Danas, 4. maja 2015. godine su u Bihaću predstavnici UNDP-a, Vlade USK i 5 Općina sa područja USK među kojima je i Općina Sanski Most, potpisali ugovore o unaprijeđenju energetske efikasnosti u objektima obrazovnih ustanova na području USK ukupne vrijednosti 1.000.000,00 KM. U Sanskom Mostu realizirat će se projekt rekonstrukcije Osnovne škole ''5. oktobar'' ukupne vrijednosti 239.000,00 KM koji sufinansiraju UNDP, Ministarstvo obrazovanja USK i Općina Sanski Most.
Ovu priliku koristimo da se zahvalimo potpisnicima i nadamo se skoroj realizaciji ovog projekta.